Generátor názvov firiem pre slovenský a český trh

Priznám sa, že myšlienka na vytvorenie prvého slovenského a českého generátora názvov firiem mi skrsla v hlave, až keď som písal článok o zahraničných generátoroch názvov firiem. Všimol som si totiž, že ani jeden z nich akoby nezohľadňoval špecifiká českého a slovenského trhu.

Rozhodol som sa teda s touto problematikou trošku pohrať a vytvoriť aj lokálny ekvivalent takéhoto nástroja.

Ako generátor názvov funguje
Generátor je vlastne mixér slov. Kombinuje vždy dve slová z databázy podľa zvolených požiadaviek a na základe zvolených filtrov. Výsledky vyzerajú približne nasledovne (zvolil som krátke názvy a náhodný filter).



Následne, po vygenerovaní názvov, nástroj overí, či existuje firma s PRIBLIŽNE ROVNAKÝM NÁZVOM v slovenskom obchodnom registri a v českom obchodním rejstříku, ak áno, upozorní na to červenou farbou.



Treba zdôrazniť, že takáto kontrola nie je dokonalá, v oboch prípadoch sa dá totiž pracovať iba s možnosťami, ktoré oba dané registre ponúkajú a najlepšou voľbou je kontrolovať, či sa v registri nachádza firma začínajúca daným reťazcom znakov.

Ak teda overujeme napríklad firmu "OVOCIN, s.r.o.", registre do výsledkov zahrnú aj firmu "OVOCINÁRI, a.s.", alebo "OVO & CINO".

Generátor zároveň ponúka možnosť overiť dostupnosť domény so zvoleným názvom, pre prípad, že by ste si ju chceli registrovať.
Filtre
Generátor ponúka viacero filtrov. Jednak vyberá slová z rôznych tematických databáz (napríklad, všeobecné výrazy, zemepisné názvy, mená, auto/moto, finančné výrazy, cunsulting, komunikácia, výroba, zdravotníctvo a podobne). Tieto slová dokáže aj modifikovať, napríklad ich vhodne skráti, prevráti poradie písmen, v mieste spojenia vloží samohlásku medzi spoluhlásky, spoluhlásku medzi samohlásky, aby sa zlepšila čitateľnosť názvu a podobne.


Generuj názvy Ako to funguje

Najnovšie z Veľryby

Generátor názvov firiem pre startupy

VYTVORTE NÁZVOV FIRMY

Keď WallStreetJournal pred pár rokmi skúmal, prečo v posledných rokoch narastá počet startupov s naozaj čudnými a často zábavnými názvami, prišiel na to, že hlavným dôvodom je zrejme jednoduchší branding a odlíšenie sa od konkurencie. Pred 20 rokmi málokto zakladal spoločnosti s názvami ako Google, Yahoo, Flickr, Twitter, či Foursquare. Seriózne spoločnosti sa volali General Electric, Slovenské vodárne a kanalizácie, či Slovenská plavba dunajská. Hoci, ak sa nad tým zamyslím, tak Otex, Ozeta, Volkswagen aj Slovnaft znejú celkom "startupoidne", len nejaké to zdvojené písmenko im chýba.

Ak aj vy chcete, aby váš startup niesol meno ako Kaggle, Appdiff, Art.sy, Xobni (Inbox naopak) či Boxbee, tak skúste jeden z nasledovných generátorov názvov startup firiem (poradie nerefektuje kvalitu generátora):

  1. Dotomator
  2. Naminum
  3. Namemesh
  4. Bustaname
  5. Namebird
  6. Nameboy
  7. Panabee
  8. Domainr
  9. Domain Hole
  10. Namestation

Ak poznáte ďalší DOBRÝ generátor názvov firiem, pridajte ho, prosím, formou komentára...


Zooz :: Platobný startup získal ďalších 24 mil. USD na rozvoj

Zooz, platobný startup pôvodom z Izraela sa chce rozrásť. Otvára pobočky v Los Angeles a v Berlíne a počíta s nárastom počtu zamestnancov z 80 na 120. Ukončil preto C kolo fundingu, najmä vďaka štedrej injekcii od Target Global, ktorý projektu evidentne verí.


Xiaomi :: Čínsky gigant skupuje patenty Microsoftu

Pre Xiaomi je už cesta smerom von z Číny podstatne menej zarúbaná ako v minulosti. Keďže čínsky gigant kúpil viac ako 1500 patentov od amerického giganta Microsoft, je zjavné, že Microsoft si uvedomuje extrémne silnú pozíciu Xiaomi na ázijských trhoch a má záujem sa dohodnúť (aj vďaka tomu, že licenčné poplatky nebudú práve nízke:-)).

Xiaomi je momentálne najväčší čínsky výrobca smartfónov a keďže svoje výrobky exportuje na ďalších 7 veľkých ázijských (a svetových) trhoch vrátane Hong Kongu, Malajzie, Indie a Brazílie, pokorenie lokálnych legálnych patentových bariér má pre firmu mimoriadny (a mimoriadne náklady šetriaci) význam.


Waverly Labs :: Vitajte vo svete, kde neexistujú komunikačné bariéry

Waverly Labs plánujú vyrábať načúvací prístroj pre sluchovo zdravých ľudí, ktorý bude v reálnom čase strojovo prekladať všetko, čo počuje. Z môjho pohľadu sa táto kombinácia nositeľnej technológie a strojového prekladu javí ako veľmi zaujímavý projekt. Kým automatizovaný preklad izolovanej reči si viem celkom dobre predstaviť, bol by som zvedavý, ako prístroj zareaguje v dave, pri diskusii viacerých ľudí alebo hoci pri rozhovore pri pustenej televízii. Nápad je to úžasný no tento zaujímavý startup sa, zrejme, má ešte stále s čím popasovať.


Weebit :: Izraelský startup využíva nanoporózny oxid kremičitý na výrobu mikropamätí

Weebit je v Izreali založený startup pracujúci na výrobe pamätí (Weebit-Nano), ktoré by onedlho mohli nahradiť štandardné flešky. Technológia nesie názov ReRAM (resistive RAM), využíva nanoporózny oxid kremíka a v porovnaní s momentálne najviac používaným NAND flash pamäťami ponúka niekoľko zaujímavých výhod. Dá sa na ne zapisovať podstatne rýchlejšie (v nanosekundách, narozdiel od milisekúnd) a majú stonásobne väčšiu výdrž, čo z ních robí aktuálne najväčšieho favorita spomedzi pamätí s obmedzeným počtom zápisov.


what3words :: Startup, ktorý premenuje každé miesto na Zemi

what3words je zaujímavý a svieži startupík, ktorý polemizuje s myšlienkou, že adresa alebo PSČ poskytujú dostatočnú identifikáciu miesta. Namiesto nič nehovoriacich názvov ulíc a popisných čísel domov používa what3words kombináciu troch slov, ktoré danú lokalitu popisujú najlepšie. Ako to funguje? Neviem, skúste si prečítať FAQs. Každopádne, aplikácia ma neskutočne bavila a niektoré trojslovné popisy sú skutočne veľmi presné. Napríklad na miesto z kadiaľ sa z Bratislavského Grassalkovichovho paláca vstupuje do Prezidentskej záhrady som dostal kombináciu slov garden.tickles.media (záhrada.svrbí/šteklí.médiá). Dosť presné, či?


Všetci praví chlapi si holia chlpy v nose. Atómovou pištoľou!

Ak by pre vás bol bežný strojček na odstraňovanie bujného porastu z nosa príliš nudný, je najvyšší čas zaobstarať si nejaký silnejší kaliber. Napríklad túto atomovú pištoľ.


WaterO :: Viem, čo pijem

WaterO je startup, ktorý vyrába nový typ prístrojov na filtráciu pitnej vody. Fungujú na princípe reverznej osmózy, odfiltrujú aj čiastočky 5000x menšie ako bežná baktéria, sú skladné, ohúria vás úžasným dizajnom a filtrácia je podstatne rýchlejšia ako u starších typov. WaterO navyše prišla s elegentnou mobilnou apkou, ktorá s filtrom komunikuje a užívateľa informuje o výsledkoch filtrácie, alebo ho upozorní, že je potrebné filter vymeniť.


Vicis :: Startupu, ktorý vyrába bezpečnejšie helmy pre hráčov amerického futbalu, sa darí

Kým u nás na Slovensku by tento startup pravdepodobne ani nevznikol, v USA je popularita futbalu (toho amerického, ten náš volajú "soccer") obrovská. A keďže zranenia hlavy sa hráčom tejto hry práve nevyhýbajú, bolo len otázkou času, kedy vznikne startup zameriavajúci sa na zvýšenie bezpečnosti a ochranu zdravia práve pri tomto tvrdom chlapskom športe.

Spomínaná firma sa volá Vicis a za dva roky existencie získala investície na výskum a výrobu takýchto heliem v celkovej výške 14 miliónov USD. Investori si môžu byť istí, že sa im peniaze skôr či neskôr vrátia, keďže už teraz má o helmy (v cene okolo 1500 USD!!!) záujem viac ako 50 klubov z rôznych líg amerického futbalu.


Vital Vio :: Keď svetlo dezinfikuje

Vital Vio je startup, ktorý vyrába "white light" osvetlenie na 24 hodinovú ochranu pred mikróbmi (narozdiel od ultrafialového žiarenia, kde expozícia pre človeka a zvieratá musí byť z bezpečnostných dôvodov časovo obmedzená, biele svetlo človek znáša bez problémov aj dlhodobo) prostredníctvom bieleho svetla, čo je špeciálny druh viditeľného svetla (4000K, 82CRI) s antimikrobiálnymi účinkami. Podľa dostupných poznatkov je použitie v zdravotníctve, alebo v oblasti spracovania potravín prakticky neobmedzené.