Až 1 milión ľudí denne ochorie na chorobu prenosnú pohlavným stykom. Len v USA je to takmer 20 miliónov nových prípadov ročne a (a to znova hovoríme len o USA) ročne sa na ich liečbu vynaloží horibilných 16 miliárd USD. Až 50% celosvetovej populácie v priebehu života dostane aspoň jednu pohlavne prenosnú chorobu. Obvykle sa tak stane do 25. roku veku, čo je pochopiteľné, keďže sa jedná obdobie keď mladí ľudia častejšie striedajú partnerov v snahe nájsť si toho/tú najvhodnejšieho/najvhodnejšiu na spoločný život. Chlamýdie, kvapavka, žltačka, herpes, HIV, HPV, syfilis, trichomoniáza, molusky a mnohé iné, sú choroby, ktorých včasné odhalenie uľahčuje liečbu alebo aspoň stabilizáciu stavu pacienta, predĺženie jeho života a najmä zabránenie prenosu choroby na iných ľudí.

S týmto cieľom na zreteli založili Ridhi Tariyal a Stephen Gire, dvaja biológovia, ktorí sa náhodou stretli na Harvarde v labáku infekčných chorôb, startup Nextgen Jane. Neftgen Jane vyvýja inteligentný vaginálny tampón, ktorý zbiera a vyhodnocuje zdravotné dáta ženy indikovateľné týmto spôsobom.

A nejedná sa len o monitoring pohlavne prenosných chorôb, tampón napríklad dokáže sledovať hodnoty AMH (Anti Müllerovho hormónu), ktorý vám povie, v akom stave sú vaše vaječníky a či je ešte možné otehotnieť.

Blog Comments powered by Disqus.