Palantir je americká softvérová firma špecializujúca sa na analýzu big data. Dnes už ju len ťažko môžeme považovať za startup, keďže má za sebou vyše 10 rokov existencie a hodnotu takmer 20 miliárd USD. Štyria z piatich zakladateľov Palantiru majú históriu spojenú s PayPalom, Peter Andreas Thiel (ex-CEO Paypalu) je stále aj naväčším akcionárom Palantiru.

Firma poskytuje dva základné produkty, Palantir Metropolis, ktorý zabezpečuje kvantitatívnu a prediktívnu analytiku pre finančný sektor a Palantir Gotham, zabezpečujúci analytiku pre špionážne služby. Medzi užívateľov (a aj investorov) Palantiru patria CIA, FBI, NSA, americkí mariňáci, vzdušné sily ale napríklad aj Centrum pre unesené a zneužívané deti. Palantir pomáhal pri dolapení Osamu bin Ládina, pri odhalení čínskeho GhostNetu ale federálna US vláda ho používa aj pri antifraud manažmente.

Rozsah možností použitia je obrovský, keďže Palantir dokáže zanalyzovať a zistiť spojitosti medzi zdanlivo nesúvisiacimi vecami (napríklad emailová adresa v Saudskej Arábii, proxy server v Číne, tok peňazí z Ruska do Belgicka, iracký priekupník so zbraňami, objednaná letenka do Egypta a mexický drogový kartel môžu byť zahrnuté v jedinej komplikovanej prepojenej schéme).

S Palantirom sa spájajú aj kontroverzie, keďže podľa dokumentov, ktoré v roku 2011 zverejnilo hnutie Anonymous, Palantir bol špionážnymi zložkami prostredníctvom advokátskej firmy Hunton&Williams oslovený s požiadavkou na prípravu plánu, ako sa vysporiadať s WikiLeaks.