Keď pred pár rokmi prišiel Amazon na trh s Echom, tvárilo sa to celé ako dobre vyzerajúci inteligentný reproduktor. Tak ako v iPhone sedí osobná asistentka Siri, do Echa sa posadila pani Alexa (Alexa.com je aj market intelligence portál, ktorý Amazon kúpil už dávnejšie, takže voľba tohto mena dáva zmysel) a robila to isté ako Siri.

Od tej doby sa však veci poriadne pohli, Amazon platformu otvoril pre developerov a nové aplikácie pre Echo a Alexu (tzv. Alexa skills) začali pribúdať ako huby po daždi. Aj tie užitočné, aj tie menej a aj tie úplne zbytočné. A práve na niektoré z nich sa poďme pozrieť...

Mr Butler (pán komorník)

Mr Butler je Alexácka apka na zapamätanie si, kde ste nechali veci. Aktivuje sa príkazom (do Echa, samozrejme) napr. "Alexa, povedz pánovi komorníkovi, že si dávam kľúče do chladničky", následne sa môžete Alexy spýtať "Alexa, spýtaj sa pána komorníka, kde mám kľúče" a voila, dozviete s, že sú v chladničke. Kto vie, či by mi pán komorník vedel povedať, kam som založil Echo...

Elf Name Generator (generátor mena pre elfa)

Ak ste si downloadli túto "schopnosť", Alexa vám vygeneruje elfské meno. Nie je nad to, dozvedieť sa, že ako elf by ste sa mohli volať Kaylessa Xyrnala alebo Naumys Chaehice.

Naughty Talk (neslušné kecy)

Ak Alexu požiadate, bude vám nadávať a správať sa neslušne. Toto môže byť aj celkom zábavné, no uistite sa, že nemáte pri sebe deti. A najlepšie ani manželku, lebo budete musieť kopu vecí vysvetlovať.

Rain Sounds (zvuk dažďa)

Ak by ste sa počas jesenného lejaku nudili, môžete Alexu požiadať, aby vám pustila trochu dažďa.

H2O Pal (kamoš voda)

Táto apka je z podobnej skupiny ako Mr Butler. Vždy keď sa napijete, poviete Alexe, koľko ste vypili. Na konci dňa sa Alexy môžete spýtať, koľko to bolo za celý deň a ona vám to spočíta. A ak ste vypili príliš málo, zrejme vám povie, že ste ešte smädní a máte šupnúť ešte 3 deci.

4afart (o prd)

A toto je fakt niečo, čo si ako šťastný majiteľ Echa nemôžete nechať ujsť. Alexu môžete požiadať o prd. A ona vám pokojne a s radosťou vyhovie. S prdmi rozličnej dĺžky, hlasitosti muzikálne kvality, zábava môže začať. Predpokladám, že je to apka určená primárne pre osamelých ľudí, ja ako otec troch synov to mám doma naživo v 5D formáte.