Webová stránka bez fotografií vyzerá nudne a fádne. V dnešnej dobe HD obrázkov si čisto textová stránka, hoci aj s vynikajúcim obsahom, len ťažko nájde fanúšika hneď na prvý pohľad.

Iste, ideálne by bolo zobrať kvalitný fotoaparát a nafotiť si vlastné fotky, nie každý má však na to vybavenie, schopnosti a trpezlivosť. Potom je tu možnosť, že si vhodný obrázok vygúglite a stiahnete odniekiaľ z webu, no takmer isto ste práve porušili autorský zákon a prípadné konsekvencie vás môžu neskôr mrzieť. Ak je vaša stránka prevažne textová, no obrázky chcete použiť na spestrenie a upútanie čitateľa, tu sú možnosti ako nájsť kvalitné a krásne vizuály bez porušenia autorských práv.

Google

Google má vynikajúci nástroj na vyhľadávanie obrázkov, ktorý umožňuje výsledky filtrovať aj podľa práv na použitie. Do vyhľadávacieho okienka jednoducho zadáte požadovanú tému (ja som dal "cute dog", čiže "milý psík"), následne som prešiel na záložku "obrázky" a na lištu "nástroje", kde som v záložke "práva na použitie" označil "na opätovné použitie s úpravou", čo je z pohľadu autorských práv najprísnejší filter, keďže vyberá obrázky, ktoré môžete použiť bez obmedzenia aj na komerčné účely a môžete do nich zasahovať, či ich upravovať vo vašom editore obrázkov. Výsledok vidíte na obrázku nižšie.

Prípadne môžete vyskúšať skopírovať a do prehliadača vložiť adresu https://www.google.sk/search?tbs=sur:fmc&tbm=isch&q=cute+dog; pričom "cute+dog" zmeníte na požadovanú frázu (medzery treba nahradiť znamienkom +), napríklad pre výraz modré oči je treba použiť adresu https://www.google.sk/search?tbs=sur:fmc&tbm=isch&q=modre+oci.

Pixabay

Pixabay je vyhľadávač bezplatných obrázkov (royalty free images) v mimoriadne dobrej kvalite. Ak by ste hľadali milé psíky, skúste https://pixabay.com/en/photos/?q=cute+dog, rovnako ako pri Google, cute+dog môžete nahradiť vlastnou frázou, no držte sa radšej angličtiny. Výsledky stoja za to.

Pexels

Tak ako Pixabay, aj Pexels indexuje Internet a hľadá voľne použiteľné obrázky. Častokrát nájdu to isté, no vo väčšine prípadov existuje zaujímavý presah, pretože poradie obrázkov vyhodnocujú každý odlišným spôsobom. Naši milí psíci budú na Pexels vyzerať nasledovne https://www.pexels.com/search/cute%20dogs/ (plusko je treba nahradiť URLencoded %20).

StockSnap

A ďalší nástroj prehľadávajúci web pátrajúc po CC0 (Creative Commons Zero) type obrázkov, čiže tých, ktoré môžete opätovne využiť aj na komerčné účely s úpravou. Už tých šteniatok začínam mať pomaly dosť, takže to ukončím poslednou fotkou - https://stocksnap.io/search/cute+dog.

Podobných zdrojov je, samozrejme, oveľa viac, len mám tak nejak pocit, že ak budem ešte chvíľu pokračovať, budú sa mi celú noc snívať hororové sny o tamtých krvilačných tvoroch.